Sakız Adası Gezi Rehberi

Sakız Adası Nerede?

Kuşbakışı
Kuşbakışı

 Sakız Adası, Ege denizinde yer almaktadır. Fakat Yunanistan sınırlarına bağlıdır. İzmir’in Çeşme ilçesine uzaklığı ise sadece 8 kilometre kadardır. Bu kadar yakın bir adanın bizim olmaması ne kadar acı değil mi? Oldukça büyük yüzölçümüne sahip olan bu adanın Yunanistan’a ait en büyük 5.ada olduğu belirtilmektedir.

 Bu adaya gidebilmek için vize sahibi olmamızın gerekmesi de işin başka bir acı yanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu toprakları gezebilmek için schengen vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Sadece bir dakikalığına gidip görmek isteseniz dahi pasaport ve vizeniz olmadan mümkün olmayacaktır.

 Sakız Adasına Nasıl Gidilir?

Sakız-Adası-Yel-Değirmenleri
Sakız-Adası-Yel-Değirmenleri

 Sakız Adası’na gidiş Çeşme üzerinden kolaylıkla sağlanabilmektedir. Buradan kalkan feribotlar ile ister arabalı ister arabasız olarak Sakız adasına ulaşabilirsiniz. Feribotları kullanarak yolculuğunuza başladığınız anda 45 dakika içerisinde adaya ulaşmış olursunuz. Bu ulaşımda düşünmeniz gereken ilk şey tatilinizin ya da ziyaretinizin uzunluğudur.

 Kısa ziyaretlerde arabalı olarak feribotları kullanıp karşıya geçmek sizleri maliyet açısından zorlayacaktır. Fakat uzun süreli ziyaret ve tatillerde arabanız ile karşıya geçmek mantıklı olacaktır. Çünkü Sakız Adası’nda araç kiralamanın ücretleri biraz fazla ve Euro para birimi üzerinden isteniyor.

 Sakız Adası Feribot

Sakız-Adası-Liman
Sakız-Adası-Liman

 Sakız Adası’na geçerken kullanabileceğiniz feribot seferleri için birkaç firma hizmet vermektedir. Sadece gidiş için ya da gidiş dönüşler için ayrı fiyatlandırma yapılmıştır. Arabalı feribotlar ve arabasız feribot fiyatları da farklılıklar içermektedir.

 Feribot hizmeti veren firmalar; Ertürk Lines, Turyol ve San Nikolas’dır. Bu firmalardan dilediğinizi tercih ederek yolculuk yapabilirsiniz.

 Fiyatlandırmadan bahsedecek olursak, yolcu tipine göre ve gidiş dönüş şartlarına göre fiyatlar değişmektedir. Kendi gelirini hem tarımdan hem de ziyaretçilerinden kazanan Sakız Adası’na feribot seferleri günlük olarak yapılmaktadır.

 Ertürk Lines bilet fiyatları;

 -Yetişkin tek yön fiyatları 20 Euro,

 -Yetişkin gidiş- dönüş fiyatları 27 Euro,

 -Çocuk tek yön fiyatları 10 Euro,

 -Çocuk gidiş- dönüş fiyatları 13,5 Euro,

 -Bebek tek yön fiyatları 3 Euro,

 -Bebek gidiş- dönüş fiyatları 3 Euro olarak belirlenmiştir.

 Bir diğer feribot şirketi olan Turyol Bilet fiyatları ise;

 -Yetişkin tek yön fiyatları 20 Euro,

 -Yetişkin gidiş- dönüş fiyatları 25 Euro,

 -Çocuk tek yön fiyatları 10 Euro,

 -Çocuk gidiş- dönüş fiyatları 15 Euro,

 -Bebek tek yön fiyatları 3 Euro,

 -Bebek gidiş- dönüş fiyatları 3 Euro olarak belirlenmiştir.

 San Nikolas feribot firması hakkında da bilgi verecek olursak;

 -Yetişkin tek yön fiyatları 20 Euro,

 -Yetişkin gidiş- dönüş fiyatları 24 Euro,

 -Çocuk tek yön fiyatları 11 Euro,

 -Çocuk gidiş- dönüş fiyatları 11,75 Euro,

 -Bebek tek yön fiyatları 0 Euro,

 -Bebek gidiş- dönüş fiyatları 0 Euro olarak belirlenmiştir.

 Bu bilgiler ışığında dilediğiniz firma ile birlikte seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 Sakız Adası Vize

 Sakız Adası’na vizesiz gidilemeyeceği hakkında yukarıda bahsetmiştik. Yunanistan topraklarına bağlı olduğu için bu topraklara vize ile gitmemiş olmanız gereklidir. Bu vize Yunanistan’a özel bir kapı vizesidir. Schengen vizesi olarak geçer fakat bu vize ile ne Yunanistan’a ne de başka bir Avrupa ülkesine gidebilirsiniz.

 Yunanistan kapı vizesi sadece Sakız Adası’na girişte kullanılabilir. Bu vizenin tek seferde geçerlilik süresi en fazla 15 gün olarak belirlenmiştir. Vize işlemlerinde çıkabilecek her hangi bir sıkıntıda zor duruma düşmemek için erken davranmalısınız. Tatilinizin ya da gezinizin tarihine en az 7 gün kala vize işlemlerine başlanmalıdır.

 Sakız Adası Kapıda Vize

 Yunanistan kapıda vize işlemleri için başvurular vize firmaları ve seyahat firmaları tarafından yapılmaktadır. Bu başvuruda gerekli olan belgelerin tamamının orijinali ile başvuru yapma zorunluluğu yoktur. Belgelerin fotokopileri ile başvuru yapma imkanı vardır. Tek zorunluluk seyahatinizi pasaportunuzun orijinali ile yapmanızdır.

 Vize işlemlerinden sonra dikkat edilecek önemli bir diğer husus ise bu vizenin tek seferlik olduğudur. Yani Sakız Adası’ndan döndükten sonra vizenizin geçerliliği de bitecektir. Tekrar Sakız Adası’na gitmek isterseniz yeniden vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

 Vize için gerekli evraklar;

 -Pasaportun fotokopisi gereklidir,

 -Fotoğraf (biometrik olmak zorunda)

 -TC kimlik belgeniz,

 -Hangi otelde konaklayacak iseniz onun konaklama belgesi,

 -Tabi ki Schengen vizesi başvuru formu.

 Seyahat öncesi bilinmesi gerekenlerden biri de pasaportunuzun seyahatinizin bitiminden sonra 3 ay geçerliliğinin olmasıdır. Ayrıca pasaportunuzda en az iki boş sayfa olmalıdır. Sakız adasına yapılacak gezinin tarihi, feribotlara biniş saatleri, otel konaklama süreleri kesinlikle net olmalıdır. Vizenizin onay olması için verdiğiniz bilgilerin hiçbir yanlışlığa yer vermemesi gerekmektedir.

 Sakız Adası Plajları

Sakız-Adası-Plaj
Sakız-Adası-Plaj

 Sakız Adası’nda gitmek isteyeceğiniz birçok plaj bulunmaktadır;

 -Komi Plajı

 Bu plaj sunduğu imkanlardan dolayı Sakız Adası’nda en çok tercih edilen plajlar arasında yer almaktadır. İçinde barındırdığı bir çok kafe ile sizlere gün boyu sınırsız yeme- içme keyfi sunmaktadır. Büyük kumsalı sayesinde gelenlere keyifli dakikalar yaşatmaktadır.

 -Agia Dynami

 Sakız Adası’nın incisi olarak belirtilen plajda sizler için her şey düşünülmüş. Kumu olsun suyu olsun tamamen doğa güzelliği olarak saklanmış plajdır. Etrafında pek fazla tesis yoktur. Size düşen yiyecek ve içeceklerinizi alıp keyfinize bakmaktır.

 Sakız Adası Otel

Sakız-Adası-Otel
Sakız-Adası-Otel

 Sakız Adası’nda konaklamak istiyorsanız ortalama ücretleri sizin için araştırdık. Ada içerisinde lüks olarak tarif edilen otellerde kalmak için kişi başı 500- 700 TL arasında bir maliyete katlanmak zorundasınız. Orta halli otellerde konaklamak için ise 250 – 500 TL arasında değişen fiyatlarla karşılaşacaksınız. Ucuz otellerde ise fiyat aralığı 150-250 TL arasında belirtilmiştir.

 Önerilen oteller arasında;

 –Sea View Resorts & Spa, merkezde yer alan konumu sayesinde havaalanına yakınlığı ile büyük kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda tam donanımlı odaları ile kendi yemeklerinizi kendiniz yapabilirsiniz.

 –Aegean Dream Hotel, gidenlerin gitmek isteyeceği bir mekandır. Burada aldığınız keyfi ve rahatlığı başka yerde bulmanız oldukça zordur. Odaların temizliği ve plajlara yakınlığı tam not almıştır.

 –Grecian Castle Chios, adanın merkezinde yer alır. Plaja 100 metre uzaklıktadır. Otel yıl boyunca hizmet vermektedir. Oldukça geniş bir güneşlenme terasına sahiptir.

 Sakız Adası Turu

Doğa-ve-Yeşillik
Doğa-ve-Yeşillik

 Sakız Adası’na tur düzenleyen şirketler arasında;

 -Turyol ilk aklımıza gelen firmadır. Günü birlik ya da daha uzun turları mevcuttur. Bu turlar için ortalama ücretler kişi başı 20 Euro ve 60 Euro arasında değişmektedir.

 -Ertürk Lines, Sakız Adası’na turları ile ön plana çıkan firmalardandır. Bu firmanın da turlarında yurtdışı çıkış harçları, vize ücreti ve öğle yemeği dahil değildir. 50 Euro’dan başlayan fiyatları bulunmaktadır.

 Sakız Adası Araç Kiralama

 Ada içerisinde araç kiralamak isterseniz;

 – Europcar sizlere yardımcı olacaktır. Geniş araç seçeneği ile 244 TL’den başlayan fiyatları bulunmaktadır.

 – Global Rent A Car ile araç kiralama ihtiyacınızı yerine getirebilirsiniz. Bu firmanın fiyatları ise 139 TL’den başlamaktadır.

 

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

 
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top