Gece Hayatı

Şili Gece Hayatı

Birçok restoran ve otel eğlence sunarken, gece kulübü de oldukça yaygındır. Santiago, hafta sonları, özellikle de Cafe Neruda’nın eski mahallesindeki Bellavista’da kafelerin ve barların harekete geçtiği yer olan Barrio Brasil’te, merkezin batısındaki bohem bölgesi olan birçok havalı restoranlarla doludur.

Santa Lucia da harika lokantalar bulunur, Providencia ve Nunoa ise birçok kaliteli bar bulunmaktadır. Bellas Artes metro istasyonunun hemen batısındaki bir bölge olan Lastarria, dışarı çıkmak için belki de en rafine alandır.

Santiago’nun kulüpleri 18-35 yaşındaki kalabalığa hitap ediyor ve gece yarısına kadar tüm halk bir an önce gece olmasını beklemektedir. Ziyaretçiler, Şili’de ‘gece kulübü’ kelimesinin ‘genelev’ olarak tercüme edildiğinin farkında olmalıdır.

Meşhur İçecekler

Şarap: Şili, dünya pazarları için Fransa, Kaliforniya, Güney Afrika, Avustralya ve Yeni Zelanda ile rekabet eden mükemmel şaraplar üretiyor. Kazablanka vadisinden beyazlarla birlikte Cabernet Sauvignon ve Carmenere kırmızıyla dikkat çekiyor.

Mues con Huesillo: Buğday tohumlarından (mote) ve kurutulmuş şeftalilerden (huesillos) yapılmış bir yaz içeceğidir.

Şili Pisco: Muscat üzümünden yapılan brendi. Popüler markalar Capel, Alto del Carmen, Mistral ve Campanario’dur.

Pisco ekşi: Bu içeceğin Şili versiyonu, limon suyu yerine pika limon suyu ile değiştirir, pudra şekeri ekler ve yumurta akı ve Angostura acılarını hariç tutar.

Mango Ekşi: Pisko, mango suyu ile karıştırılır.

Piscola: Pisco, Kola ile karıştırılır. Bazen Tonik, zencefilli gazoz veya Sprite ile yapılır. Bu durumda “Beyaz Piscola” olarak bilinir.

Borgoña: Kırmızı şarap ve çilek.

Terremoto: Bazen ferme veya granadin veya hatta rom içeren, ananas dondurmasını pipo ile (yerel beyaz şarap) karıştırmaktan oluşan tipik bir Şili içeceğidir.

Tsunami veya Maremoto: Pipeño, bira, pisco ve buz ile yapılan “Terremoto” nun bir çeşididir.

Schop: Fıçı bira.

Fan-Schop: Portakal Fanta veya Orange Crush meşrubat ile bira karışımı içecek.

Biralar: Cristal ve Escudo en popüler olanlarıdır (hafif lagers).

Jote: Şarap ve Coca-Cola.

Vino Navegado: Mulled şarabın Şili versiyonu. Ilık kırmızı şarap, portakal dilimleri, şeker, baharat ve bazen karanfil karışımı.

Vaina chilena: Tatlı kırmızı şarap, konyak ya da beyaz vermut ve yumurta akı ve üstüne tarçından oluşan aperatif içeceği.

 

Not: Şili ile Peru arasında Pisco’nun kökeni hakkında çok bilinen bir çatışma vardır. Pisco, geçtiğimiz yüzyılda bazı ülkeler için Şili içeceği olarak tescil edilmiş olmasına rağmen, çok daha uzun süredir kökeni Peru’dur. Ayrıca, Şili ve Peru içecekleri aynı ürün değildir, farklı üretim prosedürleri vardır ve farklı üzüm çeşitlerinin aynı tadı yoktur.

Şili’de, ruhsatsız, halka açık alanlarda (sokaklar, parklar vb.) İçmek yasaktır. Yasalar ayrıca, satıcı günlerini hafta içi (03: 00’dan sonra veya 09: 00’dan önce) bağlı olarak kısıtlar.

 

Şili’de Önerilen Yerler

….

Son Yazılar

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında  İstanbul'un Topkapı semtinde bulunan ve İstanbul'un fethini anlatan ve bu fetih ile ilgili sergilerin bulunduğu bir müzedir. Müze 2009 yılında açılmıştır. Müzenin yapımına harcanan toplam miktar ise yaklaşık olarak...
Daha Fazla
Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj...
Daha Fazla
Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019) Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale,...
Daha Fazla
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Scroll to Top