Sağlık ve Güvenlik

Şili Sağlık ve Güvenlik

Gitmeden Önce

Tavsiye Edilen Aşılar

Zorunlu aşı yoktur, ancak Sahra çölünün altında bulunan Afrika ülkelerinden gelmişseniz sarıhumma (yellow fewer) sertifikasına ihtiyacınız olacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü, varış yerlerinden bağımsız olarak, tüm gezginlerin difteri, tetanoz, kızamık, kabakulak, kızamıkçık, çocuk felci ve hepatit B aşılarını olması önermektedir.

Sağlık Sigortası

Kapsamlı bir sağlık sigortası poliçesi önerilmektedir ve aynı zamanda vize başvurusu sırasında göstermeniz gereken şartlardan biridir. Aldığınız her hangi bir sigortanın, ülkenize acil geri dönüş yapılmasını içerdiğinden emin olun.

Cezayir’de iken

Sağlık Hizmetleri

Tüm kasabalarda çok sayıda iyi kalitede eczane ve şehirlerde oldukça iyi hastane ve klinikler bulunur. Özel kliniklerdeki tesisler genellikle devlet hastanelerinden daha iyidir. Kırsal ve güney bölgelerde tıbbi tesisler çok fazla gelişmemiştir. Hastanede kalmanız durumunda, önceden ödeme yapmanız veya sigorta şirketinizin tıbbi tedavi masraflarınızı karşılaması için düzenleme yapmanız beklenir.

Musluk suyu

Musluk suyunu içmekten kaçının. Şişelenmiş su yaygın olarak bulunmaktadır.

Çevresel tehlikeler

Cezayir, mayıs ve ekim ayları arasında çok sıcaktır, bu yüzden güney çöl bölgeleri çok tehlikelidir. Sıcak bitkinliği ve sıcak çarpması en fazla görülen risklerdir. Bol miktarda su içerek kendinizi vücudunuzu korumalısınız, geniş kenarlı bir şapka taktığınızdan ve güneşe çok fazla maruz kalmamaya dikkat edin. Sahara’da yaz aylarında öğlen ve 16:00 arasında kapalı alanda kalın.

Sahra bölgelerinde çok sayıda akrep ve yılan vardır. Çoğu zehirli değildir, ancak zehirli olanlarını ayırt etmek zor olduğundan mesafenizi koruyun, ayakkabı ve uyku tulumlarını istenmeyen misafirler için kontrol etmek ve kayaları toplamaktan kaçınmaktır (akreplerin sıkça kayalar altında saklanmaktadır).

Tuvaletler

Cezayir’de umumi tuvaletler çok yaygın değildir. Bazı tuvaletler alaturka bazıları ise klozet şeklinde olabilmektedir. Eğer ücra yerlere seyahat ediyorsanız, yanınızda tuvalet kâğıdı bulundurmanız gerekir.

Tehlikeler

Cezayir son yıllarda güvenlik konusunda son derece gelişmiştir ve ülkenin çoğu için önemli güvenlik sorunları yoktur. Bununla birlikte, yabancı ziyaretçilerin olmaması, kalabalığın içinde öne çıkacağınız ve bu nedenle dikkatli olmanız anlamına gelir.

  • Kaçırma tehdidinin çok fazla olduğu Cezayir’in doğusundaki Kabylie bölgesine seyahat ederken yerel danışmanlara mutlaka danışın. Neredeyse tüm ülkeler vatandaşlarını bu bölgeye seyahat etmemeleri konusunda uyarmaktadır.
  • Hava karardıktan sonra kırsal kesimde herhangi bir yere gitmekten kaçının.
  • Sahra bölgelerini, resmi olarak onaylanmış bir rehber olmadan ziyaret etmek yasa dışıdır. Çoğu zaman size silahlı polis eskortu da verilecektir.
  • Militan İslami gruplar Sahra’nın bazı bölgelerinde kaçakçı olarak faal durumdalar ve bazı bölgelerde haydutluk olayları devam etmektedir. Çoğu yabancı hükümet, vatandaşlarına Mali, Moritanya ve Nijer ile sınırlarının 400km’si dahil olmak üzere, güneydeki büyük bölgelere seyahat etmekten kaçınmaları konusunda tavsiyede bulunuyor.
  • Tamanrasset ve Djanet çevresindeki birçok pist güvenlik nedenlerinden dolayı kapalıdır.
  • Pasaportunuzu / kimlik kartınızı her zaman yanınızda taşıyın.

Uyarı

Cezayir genel olarak güvenli bir ülke olsa da, gideceğiniz tarihlerde tekrar bu durumu kontrol edin. Sahra’yı gezecek tüm turistler, yasalara göre resmi bir rehber tarafından gezdirilmeli ve varışta onaylı gezi davetiyelerinin kopyasını göstermelidir. Bu aynı zamanda Timimoun ve Taghit gibi batı kasabalarında da olabilir. Şu anda, Tunus sınırı dışındaki tüm sınırlar ya kapalıdır ya da tehlikeli olarak kabul edilmektedir.

Yasal Konular

Kontrol altındaki maddelerin bulundurulması, kullanılması ve kaçakçılığı Cezayir’de velayet cezaları taşıyan ciddi suçlardır.

Askeri veya hassas alanların fotoğraflanması tutuklama ve gözaltına alınmasına neden olabilir. Kentsel alanlarda çok fazla polis vardır ve bu sokak fotoğrafçılığını zor hale getirebilir.

Cezayir’de, özellikle büyük şehirlerin kenarlarında çok sayıda polis bloğu bulunmaktadır. Araba sürerken tüm kâğıtlarınızın sıralı olduğundan emin olun ve pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurun.

Acil Durum Telefon Numaraları

Polis: 17 ya da 1548

Ambulans ve İtfaiye: 14

Jandarma (Şehir dışı için): 1055

Çocuk Destek Hattı: 3033 

Son Yazılar

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında  İstanbul'un Topkapı semtinde bulunan ve İstanbul'un fethini anlatan ve bu fetih ile ilgili sergilerin bulunduğu bir müzedir. Müze 2009 yılında açılmıştır. Müzenin yapımına harcanan toplam miktar ise yaklaşık olarak...
Daha Fazla
Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj...
Daha Fazla
Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019) Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale,...
Daha Fazla
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Scroll to Top