Tarihi Karaköy Gezi Rehberi

Karaköy Hakkında Bilgiler

Karaköy-Manzara
Karaköy-Manzara

 Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde en çok merak edilen ve muhakkak gezilmesi gereken şehirler arasında yer alan İstanbul şehrinin Beyoğlu ilçesine bağlı bir semttir. Karaköy iş hanları ve bankalarla birlikte en eski ve en ünlü ticaret merkezlerinden birisidir.

 Halk arasında Galata olarak da anılmaktadır. İstanbul şehrinin en çok tarih barındıran bölgelerinden birisidir.

 Karaköy’ de Gezilecek Yerler

 1. Galata Kulesi

  Galata-Kulesi
  Galata-Kulesi

 Galata Kulesi 528 yılında inşa edilmiş olup; İstanbul denildiğinde akla gelen ilk 5 yer arasında yer almaktadır. Kısaca Galata Kulesi İstanbul şehrinin sembollerinden birisi olduğu gibi dünyanın da en eski kulelerinden birisidir.

 Galata Kulesi Bizans İmparatorluğu döneminde Anastasius tarafından fener kulesi olması için inşa ettirilmiştir. IV. Haçlı Seferi zamanında ise dönemin zorlu şartları sonucunda büyük ölçüde tahribata uğrayan kulenin onarımı 1348 senesinde Cenevizliler tarafından yığma taşlar kullanılarak Galata surlarına ek olması açısından yapılmıştır. 1348 senesi itibariyle de kentin en yüksek yapısı unvanını almıştır.

 Galata Kulesi’ nin yüksekliği yerden çatısına kadar olacak şekilde 69,90 metredir. Yapının duvarlarının kalınlığı ise 3.75 m, dış çapı 16.45 ve iç çapı 8.95 metredir.

 1. Kamondo Merdivenleri

Kamondo-Merdivenleri-Karaköy
Kamondo-Merdivenleri-Karaköy

 Kamonda merdivenleri Karaköy sınırları içerisinde yer alan Banker Sokağı ve Voyvoda Caddesi’ nin kesitiği moktada yer almaktadır. Merdivenlerin inşasına 1870 senesinde başlanmış olup; 1880 senesine kadar devam etmiştir.

 Komanda merdivenleri ismini zamanın varlıklı ve ünlü ailelerinden birisi olan Kamondo ailesinden almaktadır. Merdivenin inşasıda ailenin büyüklerinden olan Abraham Salomon Kamondo tarafından yaptırılmıştır. Halk arasında Kamonda merdivenlerinin diğer adı ise Aşıklar merdivenidir.

 1. Osmanlı Bankası Müzesi

Osmanlı Bankası
Osmanlı Bankası

 Osmanlı Bankası Müzesi Salt Galata’ da yer almakta olup; Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde özel bir banka tarafından kurulan ilk müzedir.

 1892 senesinde Osmanlı Bankasının genel müdürlük merkezi olarak faaliyet gösteren bina içerisindeki kasaların yer aldığı bölümlerin içerisinde ve etrafında tasarlanan müze Osmanlı Bankasının tüm faaliyetlerine de ışık tutmaktadır.

 Nerede Yenir

 1. Baltazar

Baltazar-Karaköy
Baltazar-Karaköy

 Et ve burger denildiğinde akla gelen ilk üç mekandan birisi de Baltazar‘dır. Menünün lezetti olduğu kadar çalışanların güler yüzlü, hızlı servisi ve mekanın ortamı Baltazar mekanını denemeniz için fazlasıyla yeterli olacaktır.

 1. Karaköy Lokantası

 On bir senelik tecrübesiyle misafirlerine İstanbul’un lezzetlerini sunan keyifli sohbetlere de ev sahipliği yapan başarılı bir esnaf lokantasıdır.

 Nerede İçilir

 1. Dem

Dem-Karaköy
Dem-Karaköy

Karaköy bölgesi sınırları içerisinde ismini Çay İmparatorluğu ya da Çay Krallığı olarak da yazdırmaya aday mekan Dem. Yeni içecekler keşfetmeyi sevenler için ideal bir mekan olan Dem’ in menüsünde atmış farklı çay çeşidi yer almaktadır.

 1. Odessa Restaurant

 Karaköy iskelesinde yer alan Odessa Restaurant 1994 senesinden beri müşterilerine hizmet vermektedir. Rakı ve balık ikilisinden vazgeçemeyen kişilerin mekanı olan Odessa Restaurant mezeleriyle olduğu kadar manzarasıyla da müşterilerinin kalbini fethetmektedir.

 Karaköy Graffiti Sokak Nerede?

Karaköy-Graffiti-Sokak
Karaköy-Graffiti-Sokak

Karaköy’ den yolu en az bir defa geçen herkesin rastladığı meşhur Sorry not Sorry graffitisi Pan Cafe’ nin karşısında yer alan çapraz duvarda yer almaktadır. Karaköy’ ün en çok fotoğrafı çekilen graffitilerinden birisidir.

 Graffiti açısından en zengin bölgelerden birisi olan Karaköy’ de bu sanat eserlerine bankalar caddesinde ve kafelerinin yer aldığı duvarlarda da görmeniz mümkündür.

 Karaköy Fransız Pasajı

Karaköy-Fransız-Pasajı
Karaköy-Fransız-Pasajı

 Karaköy’ de yurt dışından gelen birçok yabancı tüccarın, elçinin ve iş adamlarının ilk ayak bastığı yerlerden birisi de Fransız Pasajı’ dır. Pasaja Fransız Pasajı denmesinin sebeplerinden birisi de zamanında Fransız ürünlerinin bu pasaj aracılığıyla şehre gelmesinin sağlanmasıdır.

Her gün yayınladığımız gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top