Tarihi Kars Kalesi

Ülkemizin en doğusunda yer alan iller arasında Kars gelmektedir. Osmanlı Devleti ile Safevi Devleti arasında 17 Mayıs 1639’da imzalanan, Kars-Şirin antlaşmasının adını taşıyan il, deniz seviyesinden 1760 metre yukarıdadır. İlin doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi güzellikleri de bulunmaktadır. Bunlardan biride 12. yüzyılda inşa edilmeye başlayan Kars Kalesi olmaktadır. Ayrıca kale 1386’da yıkılmış ve Osmanlı Padişahı 3. Murat tarafından tekrardan yapılmıştır. Tekrardan yapılma sebebi de doğudan gelen Safevi akınlarını engellemek olmaktadır.

 Kars Kalesi etrafı 27 kilometrelik surlarla çevrili olup kalenin iç kısmına giriş yapmak için üç büyük kapı bulunmaktadır. Bu kapılar; Su kapısı, Kağızman kapısı ve Behram kapısı olmaktadır. Diğer isimleriyle; Batıda Çeribaşı kapısı, ortada Kağızman kapısı ve son olarak Bayrampaşa kapısı bulunmaktadır. Şehir merkezinden kale izlendiğinde gösterişli ve tarihi bir manzara gözler önüne serilmektedir.

 Kars Kalesi Tarihi

Kars-Kalesi-Manzara
Kars-Kalesi-Manzara

 Kars Kalesi, milattan sonra 12. yüzyılda Saltuklar tarafından yapılmıştır. Saltuk Sultanı Melik İzzeddi’in isteği üzerine Veziri Firuz tarafından inşaatı yaptırılmaya başlamış ve tamamlanmıştır. Kale daha sonraki yıllarda Timur Han tarafından 1386 senesinde büyük zararlar görmüş ve kullanılmaz hale getirilmiştir. Bu durumun üzerine Doğudan Safevi akınlarına savunma amaçlı Osmanlı Devleti tarafından kale tekrardan yaptırılmıştır. Kaleyi tekrardan yaptıran Padişah 3. Murat 1579 senesinde yaptırmıştır.

 Uzun yıllar sağlam bir şekilde kalan kale 1877-1878 senelerinde Rus işgali sırasında tekrardan büyük zarar görmüştür. Bu savaş tarihe 93 harbi olarak girmiş olup, Rus ordusu tarafından Osmanlı‘nın iki koldan sarılmasıyla yapılmıştır. 93 Harbinden sonra 40 yıl işgal altında kalan Kars ilinde bulunan kale ilk yapıldığı güzelliğini ve görkemini kaybetmiş olmasına rağmen bugün hala binlerce turist tarafından ilgiyle ziyaret edilmektedir.

 Kars Kalesi Otobüs ve Uçak Fiyatları

Kars-Kalesi-İç-Kısım
Kars-Kalesi-İç-Kısım

 Kars Kalesine gitmek için kara yolu üzerinden otobüs yada hava yolu üzerinden uçakla seyahat edilmektedir. Bu seyahatler bölgeden bölgeye fiyat farklılıklarına tabi olmaktadır. Örneğin metro turizm ile İstanbul’dan 150-200 lira arası fiyatlar dönemsel olarak değişmektedir. Yine Ankara’dan gidildiği zaman 150 lira seyrinde fiyatlar değişmektedir. İzmir’den Kars’a otobüs fiyatı ise 200-250 lira arasında değişmektedir.

 Kars Kalesine uçakla gitmek için, şehir merkezinde ki hava limanına seyahat için bölgeden bölgeye ve ilden ile fiyat farklılıkları görülmektedir. Ayrıca uçak bileti birkaç ay erken alındığı taktirde yarı yarıya fiyatlar değişmektedir. Örneğin İstanbul’dan Kars’a Pegasus Hava Yolu şirketi ile fiyatlar 500 lira seyredin de olmaktadır.

 Kars Kalesi Bilet

 Kars Kalesi bilet almak için online olarak yapılan araştırma sonucu internetten bilet alındığında fiyat avantajlarından yararlanılmaktadır. Bu araştırma sonucu firmalar arasında rahatlıkla kıyaslama yapılabilmektedir. Ayrıca hangi tarihte en avantajlı bilet olduğu da online olarak yapılan araştırmayla ortaya çıkmaktadır.

  İletişim

 Kaleyi iş saatleri içinde ziyaretçilerin girişi için açık olmaktadır. Kars Kalesi açık adresi Kaleiçi, 36100 Merkez/Kars olarak geçmektedir. Kars Kalesi ziyareti için anlaşmalı tur şirketleri olmaktadır. Ayrıca tur şirketiyle anlaşma yapmadan önce şehre gitmek için, otobüs yada hava yolu şirketinden bilet almak gerekmektedir. Alınan biletle şehre gidildikten sonra şehir turu yapılabilir yada Kars Kalesi ziyaret edilebilir.

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top