Tarihi Pantheon - Roma

Antik Roma dönemine ait bir tapınaktır. Pantheon kelimesi Latince de Tüm Tanrıların Tapınağı anlamına gelmektedir. Diğer tapınaklara bakıldığında ve Pantheon ile kıyaslandığında Pantheon en iyi korunmuş tapınaklar arasında yer almaktadır. Tarihi ile dikkat çeken tapınak mimari özellikleriyle de milyonlarca yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Yıl içinde her mevsim misafirlerini ağırlayan tapınak en çok ziyaret alan yerlerden biri konumundadır.

 Tarihi

Pantheon-Tarihi
Pantheon-Tarihi

 Günümüzdeki Pantheon aynı yerde yapılan üçüncü yapıdır. Aslında ilk olarak M.Ö. 27 yılında inşa edilmiştir. Bu ve ikinci yapılan yapı dev yangınlar sonucunda tahrip olmuş ve yıkılmıştır. Pantheon, Pagan Roma tanrılarına adanmıştır. M.S. 118-125 yılları arasında inşa edilmiştir. Tamamen tuğlalar üzerinde yer alan yazıtlara sadık kalınarak orjinali ile aynı şekilde inşa edilmiştir. Bu özelliği de dikkat çekmektedir. İnşası sırasında yaşanılan en önemli sorun dev kubbenin ağırlığıydı. Bu nedenle Mısır’dan 60 ton ağırlığında dev kolonlar getirilmiştir.

 İmparator Hadrian tarafından yaptırılmıştır. Bu yapının yapılış amacı; Augustun arkadaşı ve komutanı Marcus Agrinna’nın M.S. 80 yılında yanan Pantheon’unun yerine geçmektir. Yapının giriş kısmında Latince olarak Marcus Agrippa’ya ithafen bir yazı görülmektedir. Yazıda ” M.Agrippa, Lucius’un oğlu, üç kez konsül olan kişi yapmıştır ” şeklinde yazmaktadır. Pantheon aynı zamanda Piazza Della Rotonda meydanına atfen de bu isimle anılmaktadır.

 Krallar, ressamlar ve mimarlarının da bulunduğu bir yapıdır. Mihrabın solunda yer alan şapelde Rönesans ustası Raffaello bir Roma lahdinde gömülüdür. 19.YY Kraliçesi Margherita eşi Kral 1. Umberto ile yanındaki şapelde yatmaktadır.

 

 Pantheon Roma Mimarisi

Pantheon-İçi
Pantheon-İçi

 Romalılar doğal afetler ve salgın hastalıklar sebebiyle 609 yılında Bakire Meryem Kilisesi olarak kutsanmıştır. Bu tarih itibari ile de kiliseye çevrilmiştir. Bu nedenle; Antik Roma’nın en iyi korunmuş binasıdır. Yapının inşasında en ağır inşa malzemeleri kullanılmıştır. Arklar sekiz kısımda bitmektedir. Kubbe ise farklı arklar tarafından desteklenmektedir. Binanın ağırlığını kaldırmada bu arklardan yararlanılmıştır.

 Girişin iki kısmında da August ve Agrippa heykelleri yer almaktadır. Yapının iç dizaynına bakıldığında geleneksel ve yeniliğin buluşması gözlemlenebilir. Pantheon mimarisinde en önemli kısım kubbesidir. Yapı devasa bir kubbeye sahiptir. Pantheon Roma mimarisi konusunda önemle belirtmek gerekir ki; dikkat çekici özelliklere sahiptir. Mimarlık tarihinde desteğe ihtiyaç duymadan yapılmış olan en büyük kubbe özelliğini taşımaktadır.

 Aynı zamanda dünyanın en büyük takviyesi beton kubbesi olarak da bilinmektedir. Kubbenin çapı ve yüksekliği 43,3 metredir. Romalılara has bir beton kullanılmıştır. Kubbenin tam ortasında Oculus adı verilen bir delik yer almaktadır. Sekiz metre genişliğinde olan bu delik, yapının içine ışık girmesini sağlayan tek nokta durumundadır. Roma Pantheon’un içinde Oculus denilen delik haricinde başka hiçbir pencere bulunmamaktadır. Bununla beraber yapıda her hangi bir aydınlatma bölümü de yer almamaktadır. Bu nedenle Oculus yapı için hem görsel öneme sahiptir hem de aydınlatma açısından önemlidir.

 7 metre yüksekliğindeki büyük giriş kapısının tunç kanatları vardır. Bu büyüklükteki bilinen en eski örnekleridir. Duvarların kalınlığı ise 6 metreyi geçmektedir.

 Roma Pantheon Giriş Ücreti

 Pantheon giriş ücretleri 3 Euro olarak tahsil edilecek şeklinde bir haber yapılmıştır. Ancak; kesinleşene kadar yapıya giriş ücretsizdir.

 Diğer Bilgiler

Dış-Mekan
Dış-Mekan

 Ziyaretler 08:30-19:30 arası yapılabilmektedir. Yapının adresi; Piazza Della Rotonda, Roma, İtalya. Roma Pantheon’a yakın yerler; Navona Meydanı, Campo Dei Fiori Meydanı ve Trevi Çeşmesi ‘dir. Roma Pantheon ziyareti yapanlar bu yerleri de görme ve gezme fırsatı yakalamış olurlar. Yapı yılın her mevsiminde aynı ilgiyi görmektedir.

Gezi rehberi yazılarımızı okuduğunuz için teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top