Muhteşem Tayland Yemekleri

Tayland Mutfağı

Noodle
Noodle

 Gezginlerin Tayland‘ı tercih etmelerinin en önemli sebeplerinden biridir Tay mutfağı. Bu kültürde daha öne tatmadığınız tayland yemekleri tatma fırsatı bulursunuz. Burada özellikle altı çizilmesi gereken durum, Tayland’da yemeklerin böcek ağırlıklı olmadığıdır. Evet, böcek menülü yemekler yok değil, ancak yüzde 5 kadar. Yegane seçenek değil. Tay mutfağına girmeden önce bu mutfağın dünyanın en iyi 10 yemek kültüründen birini olduğunu bilmek gerek.

 

 Tayland Yemekleri İsimleri

Papaya-Salatası
Papaya-Salatası

 Çoğunu telaffuz etmekte zorlanacağınız Tay birkaç ünlü Tay yemeğine yakından bakacak olursak… Taylandlılar yemeklerinde yağ kullanmayı çok severler. Phat Thai ülkenin her yerinde bulabileceğinin yemeklerin başında gelmektedir. Bunu Khao Phat Kung takip eder. Eğer canınız Türk yemeklerine aşerdiyse ve sigara böreği hayalini kuruyorsanız ona çok yakın bir lezzet var: Spring Roll. İçine sebze doğranmış sigara böreği. Tadı harika. Çorba severlere de Tom Yum tavsiye edilir.

 

 Tayland Nerede Yenir?

Tayland-Yemekleri-Prik-Khing
Tayland-Yemekleri-Prik-Khing

 Bu ülkede asla aç kalmazsınız. Ne kadar yemek konusunda titiz olursanız olun muhakkak ağzınıza layık bir yemek bulabilirsiniz. Zira ülke adeta yemek zinciri gibi. Sokak yemeklerinden lüks restorantlara kadar hemen her yerde yemek adına bir şeyler bulabilirsiniz. Eğer deniz kenarındaysanız yiyeceğiniz şey Kung olmalı. Bir sokak arasındaysanız ve ucuza doymak istiyorsanız Kai sipariş verebilirsiniz. Eğer iyi bir restoranttaysanız Khau Tom sipariş edebilirsiniz.

Önerilen Yayland Yemekleri Yiyebileceğiniz Yerler

 Flavoors

 Bu Güneydoğu Asya ülkesinin her bir bölgesi lezzet durağı. Deniz mahsulü sevenler Flavoors restorantta aradıklarını bulabilirler. Her ürünün günlük ve taze olduğu bu mekanda fiyatlar da oldukça uygun. Özellikle karidesi takdire şayan. Daha önce hiç görmediğin deniz canlılarını da burada görebilirsiniz.

 

 Siam Tea Room

 Eğer canınız çay çektiyse ve bir molaya ihtiyacınız varsa Siam Tea Room tam size göre. Mekanda birbirinden farklı (gerçekten farklı) 15 çay çeşidi bulunuyor. Ve çayların yanına daha önce tatmadığınız lezzette Tayland’a özgü katıklar veriliyor.

 

 Tealicious Bangkok

 Bir diğer lezzet durağı ise Telicious. Vejeteryan dostu bu restorant güler yüzlü hizmetiyle de içinizi ısıtacak cinsten. Türk lirasıyla 58 lira ile 100 lira arasında karnınızı tıka basa doldurabilirsiniz. Özellikle içeceklerinin de glutensiz olduğunu söylemekte fayda var. Genelde bu restorant organik ve seçkin beslenmek isteyen turistlere hizmet vermektedir.

 

 Tayland Yeme İçme Fiyatları

Tayland-Yemekleri-Tom-Yum-Goong
Tayland-Yemekleri-Tom-Yum-Goong

 1 dolar takriben 33 Tayland parasına denk geldiğinden ülkeye dolarla gidenler rahat bir tatil geçirecektir. Yemek fiyatları çok lüks restorantlar dışında gayet makul. Özellikle deniz ürünleri. Eğer sokakta yemek yerseniz 200 Tayland parası hesap ödersiniz maksimum. Yani 200 Baht. Lüks restoranttaysa 400 Baht ödersiniz. Eğer fast food tercih ederseniz hamburgerler de çok ucuz. En pahalı menü Türk lirasıyla 23 TL civarında. Biralar ise 40 Baht civarında. Küçük su 7 baht. Yani 1 dolara bir bira içebilirsiniz.

 

Daha fazla gezi rehberi içeriklerimiz ve yazılarımız için bizi takipte kalın. Teşekkürler.

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top