Gece Hayatı

Tayland Gece Hayatı

Tayland’ın gece hayatı dünyanın sayılı gece hayatları arasında sayılmaktadır. Her sene milyonlarca insan Tayland’ın inanılmaz renkli gece hayatında sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenmektedir. Bangkok’a veya ülkenin daha sofistike plaj ve adalarına gittiğinizde, karşılaşacağınız gece hayatı muhteşemdir.

Bira ve Alkollü İçkiler

Tayland’da, yerli (Singha, Chang, Leo) yabancı lisanslı etiketlere (Heineken, Asahi, San Miguel) kadar çeşitli bira markaları vardır. Hem yerli hem de ithal biralar son zamanlarda yerel barlarda daha fazla görünmeye başlandı.

Yerli pirinç viskisi ve rom, işçi sınıfının favorileridir. Öğrenciler ve aile arasında toplanmalarda oldukça fazla tüketilir. Eğer pahalı içecekleri tercih ederseniz, özel ithal viskileri deneyebilirsiniz. Kokteyller genellikle bol miktarda buz, soda suyu ve içerisinde kola ile servis edilir. Tayland’da geçirilen bir gece hayatında, çoğu kişi şişe satın almaktadır. Eğer bitirmezseniz, bir sonraki ziyaretinize kadar barda kalmaya devam edecektir.

Kahve, Çay ve Meyve İçecekleri

Taylandlılar kahveyi çok miktarlarda tüketirler ve kaliteli arabica ve robusta kuzey ve güney Tayland’ın engebeli bölgelerinde yetiştirilmektedir. Geleneksel filtreleme sistemi, çelik tutamağa bağlı dar bir bez torbasından başka bir şey değildir. Bu kahve türü, bir bardakta servis edilir, şekerle karıştırılır ve yoğunlaştırılmış sütle tatlandırılır. Eğer başka meşhur yerel kahveyi denemek isterseniz, gah-faa dam (siyah kahve) ve ardından mâi sài nám·đahn  (şekersiz) ile belirttiğinizden emin olun. .

Hem yerli hem de ithal siyah çay, gerçek kahvenin servis edildiği yerlerde mevcuttur. Chah tai (Tayland usulü çay), karakteristik turuncu-kırmızı rengini, demlenmeden önce eklenmiş demirhindi tohumlarından alır.

Meyve içecekleri Tayland’ın her yerinde görülür ve susuzluğunuzu, ferahlamanızı sağlayan mükemmel içeceklerdir. Çoğu nám pŏn-lá-mái  (meyve suları), bir miktar şeker, tuz ve bol miktarda buz ile servis edilir. Birçok turist içine tuz atılmasını istememektedir, ancak vücudun tropik sıcaklıklarla başa çıkmasına yardımcı olmada tuz önemli bir yer tutmaktadır.

Kahve (Güney Tarzı)

Neredeyse güney Tayland’daki her kasabada ya da şehirde, yerlilerin ráhn goh-þée olarak bilinen çok sayıda eski kafesini bulabilirsiniz. Mağazalar neredeyse tamamen Çin kökenlidir ve genellikle on yıllardır aynı dekoru ve menüyü kullanıyorlar. Ráhn goh-sée’nin özellikleri arasında mermer tepeli masalar, antika kupalar ve tabaklar ve açılış gününden bu yana sürekli gelen özel müşterileri vardır (içeride fazla erkek nüfusu vardır). Tayland’daki en atmosferik r rhn goh-sée’nin bazıları Trang kasabasında bulunabilir.

Rohn goh’da kullanılan fasulye kahve çekirdekleri yurtdışında yetiştirilir, ancak yurt içinde kavrulur. Tipik olarak ráhn goh·þée, küçük, kulpsuz bardaklarda bir şekerli yoğunlaştırılmış süt dolgusu ve bir çorba kaşığı şeker (veya daha fazla) ile  servis edilir. Tatlı sevmeyenler goh·þée (siyah kahve) deneyebilir.

Ráhn goh·þée Tayland’da hızlı bir kahve içmek isteyenler için çok uygundur. Daha geleneksel olan mekanlara gittiğinizde, buharda pişirilmiş Çin ekmeği tepsisi, muz yaprağına sarılmış pirinç veya tatlı atıştırmalıklar ile karşılaşacaksınız.

Meşhur İçecekler

Mekhong: Tayland viskisi, genellikle kola ve buzla servis edilir.

Sam Song: Tayland’ın en popüler romu.

Cha yen: Yerel olarak yetişen çay, şeker ve sütle yapılan Tay buzlu çay.

Singha: Tayland’ın yerel biralarının en iyisi.

Chang: Singha’dan daha ucuz ve sadece bu nedenle popüler.

 

Tayland’da Önerilen Yerler

 

Son Yazılar

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında  İstanbul'un Topkapı semtinde bulunan ve İstanbul'un fethini anlatan ve bu fetih ile ilgili sergilerin bulunduğu bir müzedir. Müze 2009 yılında açılmıştır. Müzenin yapımına harcanan toplam miktar ise yaklaşık olarak...
Daha Fazla
Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj...
Daha Fazla
Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019) Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale,...
Daha Fazla
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Scroll to Top