Ne Zaman Gidilir

Tayland Ne Zaman Gidilir

Tayland büyük ölçüde tropikal iklimine sahiptir. Bu nedenle tüm yıl boyunca sıcak ve nemlidir. Yalnızca yazın Tayland’ın en kuzeyindeki dağlarda çokta serin olmayan bir hava hakimdir, 28-35 ° C aralığındadır (82-95 ° F). Ancak bazen 3 mevsim görülebilir.

  • Soğuk hava: Kasım ayından şubat ayının sonuna kadar çok fazla yağmur yağmaz ve sıcaklıklar en düşük seviyededir. Sadece kuzey dağlarında yürüyüş yapıyorsanız kazak giymeniz gerekmektedir, sıcaklıklar 5 ° C’ye kadar düşebilir. Bu ziyaret için en popüler zamandır ve özellikle Noel ve Yeni Yıl civarında veya birkaç hafta sonra Çin Yeni Yılı’nda uçuş ve konaklama için yer bulmak pahalı ve zor olabilir.
  • Sıcak hava: Mart-Haziran ayları arasında Tayland, 40 ° C (104 ° F) sıcaklığa kadar yükselir. Deniz tatili için oldukça ideal bir zamandır, ancak Bangkok’taki tapınakları gezmek istediğiniz zaman sıcaklardan bunalabilirsiniz.
  • Yağmurlu hava: Temmuz-Ekim ayları arasında tropik musonlar ülkenin her yerinde görülür. Bu, durmaksızın yağmur yağması anlamına gelmez, ancak yağmur yağdığında sokakları suyla doldurabilir ve bu zaman içerisinde dışarıda çok fazla dolaşamayabilirsiniz.

Özellikle, Tayland’ın güneydoğu sahilinde (Ko Samui dahil) yağmurlar tam ters aylarda görülür. En sıcak mevsim mayıs-ekim ve yağışlı mevsim kasım-şubat aylarında vardır.

 

Kasım – Mart

  • Musonları serin ve kuru bir mevsim izler, yani manzaranın bereketli olduğu ve sıcaklığın rahat olduğu anlamına gelir.
  • Noel ve Yeni Yıl tatili, kalabalık ve pahalı fiyatları beraberinde getirir.

Nisan – Haziran, Eylül ve Ekim

  • Nisan-Haziran ayları arasında ortalama 30 ° C sıcaklıkta Bangkok sıcak ve kurak geçer. Kıyı bölgelerindeki deniz meltemleri doğal havayı sağlar.
  • Eylül ve Ekim, kuzey ve körfez kıyıları için idealdir.

Temmuz – Ekim

  • Muson mevsimi öğleden sonra büyük sel basmasına kadar görülebilir. Yağmur genellikle kısa ve yoğun patlamalıdır.
  • Bazı adalar bu zaman aralığında kapalıdır. Fırtınalı havalarda tekne servisi sınırlıdır. Bu zaman aralığında çok fazla kişi tarafından tercih edilmez.

 

Son Yazılar

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında  İstanbul'un Topkapı semtinde bulunan ve İstanbul'un fethini anlatan ve bu fetih ile ilgili sergilerin bulunduğu bir müzedir. Müze 2009 yılında açılmıştır. Müzenin yapımına harcanan toplam miktar ise yaklaşık olarak...
Daha Fazla
Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları

Muhteşem Çeşme Plajları İzmir ilinin nadide ilçelerinden biri olan Çeşme, tatil yapmak adını gidilmesi görülmesi gereken eşsiz bir yerleşkedir. Sahip olduğu doğal güzellikleri ile deniz kum ve güneş üçlüsünü buluşturan ilçede birçok plaj...
Daha Fazla
Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019)

Doğu Ekspresi Hakkında Her Şey (2019) Ankara'dan başlayıp Kars'a kadar uzanan bir tren yolculuğudur. Ülkemizde her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilen eşsiz manzaralara tanıklık ederek seyahat edilen bir turdur. Güzergah boyunca Kırıkkale,...
Daha Fazla
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli...
Daha Fazla
PREV NEXT
This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.
Scroll to Top