Kapadokya'da Yer Alan 2000 Yıllık Tarihi Uçhisar Kalesi

Hakkında

Uçhisar-Kalesi-Kuşbakışı
Uçhisar-Kalesi-Kuşbakışı

 Kapadokya binlerce yıllık geçmişiyle sadece Türkiye‘de ki turistler için değil dünya çapında ki gezginler için de bir çekim merkezidir. Kapadokya’nın kelime anlamı “Güzel Atlar Ülkesi” olmasının yanında muazzam manzarası ile herkesi büyülemektedir.

 Yanardağlar zihnimizde yıkıcı etkisi olan bir şey gibi canlansa da, Kapadokya’da durum tam tersine dönmüştür ve efsanevi bir bölgeye dönüştürmüştür. 60.000.000 yıl önce Erciyes, Güllüdağ ve Hasan dağı’nın püskürttüğü lavlar aradan geçen yıllar içerisinde yağmurun, rüzgarın ve sıcaklığın etkisiyle şekillenmiş ve bizlere bu günkü Kapadokya’yı hediye etmiştir.

 Bir çok tarihi mekana ev sahipliği yapmasının yanın da eşsiz vadilere de sahiptir. Çağlar boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bu tarihi mekanlardan biri de Uçhisar Kalesi’dir.

 Uçhisar kalesi Kapadokya’nın gökdeleni gibidir. Bölgenin en yüksek yerine konumlanmıştır ve eğer manzarayı karadan izlemek isterseniz gitmeniz gereken yer kesinlikle burasıdır.

 Yüzyıllarca başka devletler tarafından kullanılan kale Türklerin Anadolu’ya gelmesi ile birlikte onların da, dikkatinden kaçmamıştır. Beylikler, Selçuklu ve Osmanlı zamanlarında kullanılmıştır. Türkler burada 1398 ile 1960 yılları arasında daimi olarak ikamet etmiştir.

 Buranın önemli bir merkez olmasının diğer bir sebebi ise İpek Yolu üzerinde hakim bir noktada bulunmasıdır. Kalede diğer yer altı şehirlerinde olduğu gibi tüneller, mahsenler, odalar, sığınma yerleri ve hatta mezarlar bile bulunmaktadır. Üstelik şehir merkezine sadece 7 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

 Yüzyıllarca ayakta kalabilen kale, doğal olarak ilk yapıldığı günkü hali ile durmamaktadır. Bazı yerleri yıkılmış olsa da, kalan yerleri olanca heybeti ile Kapadokya’nın silüetinde hala söz sahibi.

 Kale 1350 metre yükseklikte konumlanıyor ve kaleye ulaşmak için bir kaç tünelden geçmeniz gerekiyor. Sonrasın da ise kalenin merdivenlerini tırmanmalısınız. Yüksek bir tepede olmasından dolayı daha ilk basamaklarında manzaranın keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

 Kale deyince herkesin aklına kalın surlarla çevrelenmiş ve korunmaya alınmış bir yer gelse de kalenin görünüşü bu tanıma hiç uymamaktadır. Kale delik deşik olmuş kocaman sivri kayalardan oluşan bir görünüşe sahiptir.

 

 Uçhisar Kalesi Nerede

 Nevşehir‘e bağlı bir bölge olan Kapadokya yöresinde bulunan kale merkezden 7 kilometre uzaklıktadır.

 

 Uçhisar Gezilecek Yerler

Peri-Bacaları
Peri-Bacaları

 Kapadokya’nın en yüksek peri bacası olmasından dolayı bütün vadi manzarasını izleyebilirsiniz. Ayrıca en tepede bulunan oyma küplere, oyma mezarlara ve bir sarnıça bakabilirsiniz.

 Sadece birlikte kaleden gözükebilen Erciyes ve Hasandağ’ın mazarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

 Eğer balon gezisi için ayıracak bütçeniz yoksa, yaz kış gün batımına yakın kaleye tırmanıp erciyesin muhteşem kızıllığın ardında kaybolmasını izleyebilirsiniz.

 

 Uçhisar Kalesi Otel

 Millstown Cave Suit: Değerlendirmelerde bölgenin en iyi derecesini almış olan otelin gecelik konaklama fiyatı 1023 TL’den başlayan fiyatlarıyla misafirlerini beklemektedir.

 CCR Hotels and Spa: Derecelendirmelerde ikinci sırada yer alan otelin gecelik konaklama ücretleri 1267 TL’den başlamaktadır.

 Ansia Hotel: Derecelendirmelerde üçüncü sırada yer almasının yanında 560 TL’den başlayan fiyatları ile göz doldurmaktadır.

 

 Uçhisar Kalesi Giriş Ücreti 2019

 Kaleye müze kartınızla ya da İş Bankası kartınızla ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Eğer bunlara sahip değilseniz bilet ücretleri 2019 yılı için söyle Tam ücreti 8 TL ve öğrenci ücreti ise 4 TL olarak belirlenmiş durumdadır.

 

Çalışma Saatleri

 Haftanın 7 günü ziyaretçilere açık olan kale sabah 07:00 ile akşam 17:30 arasında sizleri bekliyor olacak.

 

 Ulaşım

Ulaşım
Ulaşım

Kale bölgesine ulaşım merkezden otobüsler ile sağlanabiliyor. Ancak indikten sonra sizi bir yürüyüş yolu ve tırmanmanız gereken merdivenler bekliyor. Oranın manzarasını gördüğünüzde kesinlikle buna değeceğini anlayacaksınız.

 Otobüs saatler 07:30 ve 18:30 arasındadır ve her yarım saatte bir sefer düzenlenmektedir.

 

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top