Uluru Hakkında Herşey!

Uluru, Avustralya’da bir çölün ortasında yükselen ve görenlere bir renk gösterisi sunan büyük bir dağdır. Dağ, 19. yüzyılın sonlarında Ernest Giles ve William Rose isimli iki kişi tarafından keşfedilmiştir. Bu keşif yapılana kadarsa Avrupalılar tarafından fark edilmemiştir.

 Burası gün içerisinde güneşe bağlı olarak farklı renklere bürünmektedir. Buna göre Uluru, sabahtan akşama kadar sırası ile; turuncu, kahverengi ve kızıl renklerini yansıtmaktadır. İsmi Anangu kabilesi tarafından verilmiştir, Aborjin halkı için kutsal ve önemli bir yere sahiptir. Kabilenin kömür kullanarak yaptığı duvar resimleri ise Uluru’nun doğal bir parçası gibi görünüyor.

 Uluru Hakkında Bilgiler

 Düz bir arazide yükselen Dağ, rüzgarlar sebebiyle aşınan kumlar aracılığı ile oluşmuştur. Dağın Kuzey kısımları 150 metrelik yükseklere çıkabilmektedir. Bu yükseklikteki bölüme Kanguru Kuyruğu adı verilmektedir. Uluru Dağı’nın en yüksek 348 metrelik uzunluğu ise yassılaşmış tepe bölümüne denk gelmektedir. Dev kaya üzerinde bulunan oyuklar ise 3 kilometre uzunluğundaki bir alanı kaplamaktadır.

 Uluru Dağı’nın güney ucunda Maggie olarak adlandırılan bir su göleti bulunmaktadır. Bu gölette kurak mevsim zamanları dışında mutlaka su birikmektedir. Maggie’nin diğer su kaynaklarından farkı ise içindeki suyu hiçbir zaman tam olarak kurutmamasıdır. Dağ üzerindeki diğer göletlerdeki su çöl sıcaklığına karşı koyamamaktadır.

 Uluru’nun Aborjinler İçin Önemi

Aborjinler-Uluru
Aborjinler-Uluru

 Avustralya için kültürel ve doğal bir sembol halini alan uluru, Aborjinler için kutsal sayılmaktadır. Ayers Kayası yüzeyinde yer alan tüm doğal değişimler Aborjin halkı için farklı anlamlara sahiptir. Dağ üzerindeki kaya, oyuk ve mağaralar bu halk için büyük bir saygıyı beslemektedir. Bölgede yaşamlarını sürdüren Aborjinler, bu kayalığa Uluru adını vermiştir.

 Uluru İçerisindeki Canlı Yaşamı

 Uluru Dağı içerisindeki farklı türde hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Boyu 2 metreye ulaşan zehirli yılanlar bu hayvan türleri arasında en ilgi çekenlerdir. Yılanlar dışında; kangurular, wallabiler, yüzlerce kuş türü ve sürüngenlerde Uluru’yu yuvaları olarak kullanıyor. Çeşitli kurbağa, köstebek, fare ve kertenkeleler de gezerken görülebilecek türler arasında yer almaktadır.

 Uluru Nerede?

Uluru-Ayers Kayası
Uluru-Ayers Kayası

 Uluru Dağı ya da diğer ismi ile Ayers Kayası, Avusturalya’nın Kuzey Eyaleti’nde yer almaktadır. Dağ, Alice Springs kasabası merkezinin 400 kilometre kadar uzağında bulunmaktadır. Yulara yerleşim alanında konumlanan Uluru Dağı her yıl binlerce turistin ziyaret akımına uğramaktadır. Dağın tam lokasyonunu tahmin etmek için ise Alice Spring kasabası referans olarak alınabilmektedir. Kasabanın Queensland Eyaleti ve Darwin şehrine uzaklığı sırası ile 1180 ve 1490 kilometre uzunluğundadır.

 Uluru’ya Ne Zaman Gidilir?

 Uluru’ya gitmek isteyenler için belirli bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Dağa her mevsimde seyahat etmek mümkündür. Ancak ziyaret planlaması yapılırken mevsim sıcaklıklarının göz önüne alınmasında fayda bulunmaktadır. Buna göre Haziran ve Temmuz aylarında özellikle gece vakitlerinde oldukça soğuk olmaktadır. Kasım ve Aralık aylarına gelindiğinde ise hava sıcaklığı yüksek derecelere ulaşabilmektedir. Ocak ve Mart ayları arasında gündüz sıcaklıkları normale yakın olsa da rüzgar gezmeyi zorlaştırabilecek düzeylere gelebilmektedir.

 Uluru’ya Nasıl Gidilir?

Uluru Kızıl Rengi
Uluru Kızıl Rengi

 Uluru Dağı’na gidiş için Qantas Havayolları’nın direk uçuşları kullanılabilir. Alice Springs’e günlük uçuş düzenleyen şehirler ise; Darwin, Sidney, Melbourne ve Perth olarak sıralanabilmektedir. Yine Adelaide, brisbane ve Cairns şehirlerinden de buraya direk uçuş bulunmaktadır.

 Uluru’ya havayolu ile gitmek istemeyenler için ise bir demiryolu hattı bulunmaktadır. Alice Spring’e ulaşmak için demir yolu kullananların uçağa göre biraz daha fazla ödemesi gerekmektedir. Adelaide üzerinden kalkan The Ghan Railway demiryolu ile dağa ulaşım sağlanabilmektedir. Yine Alice Spring üzerinden dağ için hazırlanan kara yolu ile de Uluru’ya ulaşmak mümkündür.

 Uluru’da Nerede Konaklanır?

 Uluru her yıl binlerce turistin seyahat rotasındaki yerini almaktadır. Bu sebeple Ayers Kayası yakınında konaklanabilecek çok sayıda otel imkanı bulunmaktadır. Sails in the Desert ve Desert Gardens Hotel en sık tercih edilen konaklama yerleri arasındadır. Bu tesislere özellikle tek kişilik konaklamalarda oldukça yüksek ziyaretçi puanı verilmiştir. Yapılan yorumlara göre de otellerde birinci sınıf hizmet verildiği vurgulanmaktadır.

 Sails in the Desert, Uluru’ya yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesine sahiptir. Desert Gardens Otel’de ise biraz daha fazla ödeyerek Uluru manzaralı odalarda kalabilme şansı bulunmaktadır.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top