Vize Nedir?

Vize Nedir ve Nasıl Alınır?

Pasaport
Pasaport

 Vize ülkeler arasında seyahat için pasaportunuza işlenecek olan bir izin türüdür. Vize ülkelerin birbirlerine uyguladığı prosedürleri arasında yer alır. Bundan dolayı her ülkenin birbirlerine uyguladığı vize politikası değişkenlik göstermektedir. Vize ayrıca ülkelerin vatandaşlarına uygulanmakta olup pek ok vize türü bulunmaktadır. Pasaporta işlenen bir izin belgesi olan vize ülkelerin konsoloslukları tarafından onaylanır veya reddedilir.

 Vize için pek çok evrak istenebilir bu işlemlerin hepsi konsoloslukların uygulamış olduğu prosedürlerden geçmektedir. Ülkeler arası seyahat etmek isteyen kişilerin karşılaştığı bir izin prosedürü olan vize çoğu kişi tarafından vize nedir şeklinde araştırılan ve yanıt aranılan bir şeydir.

 Vize alabilmek için ise bazı prosedürler uygulanmaktadır. Her vatandaş bu prosedürlere uymakla mükelleftir. Seyahat için vize prosedürlerinde ise istenilen bazı evraklar bulunmaktadır. Örneğin maaş bordrosu, hesabında ki para miktarı ve pasaportun olması gibi.

 Vize alabilmek için öncelikle bir pasaporta ihtiyacınız olacaktır. Pasaport almadan vize alabilmeniz mümkün olmadığından bu ayrıntıya dikkat etmeniz uluslararası seyahatiniz için önem taşımaktadır. Vize pasaporta işlenilen bir izin belgesi olduğu için öncelikle bir pasaporta ihtiyacınızın olduğunu unutmamalısınız. Vize alabilmek için seyahat acentaları veya gitmek istediğiniz ülkelerin konsolosluklarına randevu alarak seyahat etmek için vize almanız gerektiğini söyleyerek vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

 Her ülke için vize prosedürleri farklı olacağından vize alım sürecide ülkeden ülkeye farklılık gösterecektir. Başvurunuzu yaptıktan sonra vize alımı için gerekli evrakları toplamanız gerekmektedir.

 Schengen Vize İçin Gerekli Evraklar

Vizen-nedir-ve-Gerekli-Evraklar
Vizen-nedir-ve-Gerekli-Evraklar

 Schengen vizesi Avrupa ülkelerini seyahat etmek için almanız gereken bir vize türüdür. Bu vize türü için istenilen bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların istenilmesi kişiden kişiye göre değişkenlik gösterilmektedir. Örneğin bir öğrenci ile bir emekliden istenilen belgeler aynı olmayacaktır. İşte istenilen evraklar;

 – Öğrenci belgesi (Öğrenciler için)

 – Pasaport

 – Sponsor (Varsa eski pasaportlar da istenilebilmektedir.)

 – Vize başvuru dilekçesi

 – 2 adet biometrik fotoğraf

 – Vize ücretini yatırdığınıza dair dekont

 – Kimlik Fotokopisi

 – Uçak rezervasyonu

 – Otel rezervasyonu

 – Varsa eğer davet mektubu

 – Bankada ki para durumunuz

 – Daha önce başka bir schengen vizesi aldıysanız eski schengen vizeleri

 Vize Ücretleri

 Vize ücretleri vizelerin türüne göre değişkenlik göstermektedir. Schengen vizesi 2019 yılı itibarı ile Avrupa ülkelerinin belirlemiş olduğu ücret 90 eurodur. Bu başvuru ücretinin yanında seyahat acentalarının almış olduğu bir hizmet bedeli de bulunmaktadır. Seyahat acentaları ise ayrıca 30 euro bir hizmet bedeli almaktadır. Eğer başvurunuzu yaptıktan sonra vizenizi almak için kargo hizmetini kullanmadığınız durumda başvuruda alınan hizmet ücreti 5 euro kadar düşebilmektedir.

 Amerika vize ücretleri ise 160 dolardan başlamaktadır. Buna da seyahat acentalarının almış olduğu ek hizmet bedeli de olabilmektedir. Bu ücreti online ya da başvuru esnasında yine ödeyebilirsiniz.

 

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

 
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top