Vizesiz Gidilen Ülkeler 2019

 Vize alımı bazen zorlu ve insanlara maliyeti bir o kadar fazla olmaktadır. İnsanlar bazen iş seyahati bazen de tatil için yurt dışına çıkmaz zorunda kalır ya da gitmek ister. Pasaportunuz yeşil olan kişiler tüm Avrupa ülkelerine vize şartı olmadan gidilebilmektedir. Bu tarz durumlarda kalma süreleri vardır. Çoğu ülke 90 günü aşmamak üzere vizesiz ülkede bulunma izni vermektedir. Ülkelerin yaptığı anlaşmalar doğrultusunda herkesin vizesiz gideceği ülkeler listesi verilmiştir. Vizesiz ülkeler hakkında tüm bilgilere yazımızda ulaşabilirsiniz.

 

 Vizesiz Gidilecek Ülkeler

Vizesiz-ülkeler-Seyahat
Vizesiz-ülkeler-Seyahat

 Türkiye sınırlarından geçip gidilecek en yakın ülkelerden birisi Arnavutluk. Arnavutluk’ta vizesiz sadece doksan gün kalınmasına izin verilmektedir. Oradan Karadağ’a geçmek isteyen bir kişi yine vizesiz doksan gün kalabilmektedir. Fransa ve İspanya arasında küçük bir ülke olan Andorra bir zamanlar dünyadan soyutlanmıştı. Şimdi turizm ve bir vergi cenneti olma özelliği ile zengin bir ülkedir. Giden bir kişi doksan gün vizesiz kalabilmektedir. Yine bir Avrupa ülkesi olan Bosna Hersek’te doksan gün vizesiz kalınabilmektedir. Müslüman bir ülke olan Bosna Hersek mimari ve tarihi yapıtlarıyla dikkat çekmektedir.

 

 Avrupa‘da Vize Konusunda Türk Vatandaşlarına Kolaylık Devam Ediyor

Bosna-Hersek
Bosna-Hersek

 Listede Kosova’da yer almaktadır. Yakın bir zamanda bağımsızlığını ilan eden Kosova, tarihi itibariyle Bosna Hersek gibi bize oldukça yakın bir ülke. Kış ve kültür turizmi için ideal bir tercihtir. Doksan gün vizesiz kalınabilen ülkeler arasındadır. Makedonya ve Sırbistan ve Moldova vizesiz doksan gün kalmak üzere kapılarını açmaktadır. Ukrayna’da aynı şekilde doksan gün vizesiz kalınabilmektedir. Bu ülke aynı zamanda pasaport olmadan giriş yapılabilen bir ülkedir. Kimlik ile birlikte giriş yapabilir ve ucuz bir yaşama sahip olan ülkede daha rahat bir tatil yapılabilmektedir.

 

 Otuz Gün Vizesiz Kalmalara İzin Veren Ülkeler

Minsk-Belarus
Minsk-Belarus

 Bazı vizesiz ülkeler doksan gün yerine otuz gün kalmaya izin vermektedirler. Eski bir Sovyetler Birliği ülkesi olan Belarus diğer adıyla Beyaz Rusya sadece otuz gün süre tanımaktadır. Bu listeye KKTC, Azerbaycan da eklenmektedir. Filipinler ve Maldivler gibi tatil cenneti ülkelere vize şartı olmadan otuz gün kalınabilmektedir. Güney Amerika ülkesi olan Paraguay bu listede yerini almaktadır. Birçok büyük şelalesi olan ülkenin en ünlü şelalesi Iguazú Şelalesidir.

 

 Karayipler’de Vizesiz Gezilecek Güzel Ülkeler

Karayipler
Karayipler

 Saint Lucia, Karayipler‘de Küçük Antiller’in bir parçası konumunda olan ve coğrafi açıdan Orta Amerika’ya dahil edilen ada ülkesidir. Bu ülke otuz gün kalmaya izin vermektedir. Yeşilliği, denizi ve sakinliği tatil sevenlerin ve doğa tutkunlarının gidilecekler listesinde başlarda yer alabilmektedir. Karayiplerde yer alan bir diğer gidilecek yer Trinidad ve Tobago adında iki farklı adadan oluşan ülkedir. Venezuela’nın Kuzeyinde yer alır.

 

 Asya’ da Vize İstemeyen Ülkeler

Bahreyn
Bahreyn

 Bahreyn resmi adıyla Bahreyn Krallığı, Asya‘da, Basra Körfezi’nde yer alan bir ada ülkesidir. Umuma Mahsus Pasaport sahipleri vizeye tabidir. Bunun yanında Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport sahipleri doksan günü aşmamak şartıyla ülkeyi ziyaret edebilmektedir. Doğu Timor’de sadece Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri vizeye tabidir. Ermenistan’da aynı şekilde Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri vizeye tabidir. Bu pasaporta sahip Türkler uçakla gittiği zaman havalimanında vize verilmektedir.

 

 Asya Türklere Vizesiz Kapılarını Açmaya Devam Ediyor

Hong-Kong
Hong-Kong

 Filistin’de Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülkeler arasında. Buraya gitmek isteyen Türk vatandaşları İsrail vizesi alması gereklidir. Hong Kong’ta şartlar biraz daha farklıdır. Pasaport geçerlilik süresi en az 6 ay olan Türk vatandaşları, Hong Kong S.A.R.’a ( Özel İdare Bölgesi) yapacakları turistik ve iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde üç ay süreyle vizeden muaftır. Irak ve Kamboçya’da Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahiplerinden vize istemektedirler.

 

 Türkleri Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport)’tan Muaf Tutan Asya Ülkeleri

Taipei-Tayvan
Taipei-Tayvan

 Katar, Kazakistan, Brunei ( pasaport türüne bakmayan bir ülke ), Tayland, Moğolistan, Makau, Tayvan otuz gün süreyle vizeden muaftir. Kırgızistan da bu pasaport sahiplerinin yapacakları turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaf tutmaktadır. Türk vatandaşları, turistik, iş ve resmi amaçlarla Kırgızistan’a intikallerinden sonraki 5 iş günü içerisinde pasaportları ile birlikte Devlet Kayıt Hizmeti Başkanlığında kayıt yaptırdıktan sonra ‘vizesiz’ ve ‘süresiz’ olarak Kırgızistan’da kalabileceklerdir.

 Güney Kore, Fiji, Ürdün, Singapur doksan günü geçmeyecek şekilde vizeye tabi tutmamaktadır.

 

 Diğer Asya Ülkeleri

Sri-Lanka
Sri-Lanka

 Doğu Timor’da sahibi kişiler sadece vizeye tabidir. Sri Lanka Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri vizeye tabi olup, 30 güne kadar turistik amaçlı seyahatlerinde vizelerini www.eta.gov.lk internet adresinden veya ülkeye girişte sınır kapılarında alabilmektedirler. Suriye doksan gün geçerli şekilde vizeden muaf tutmaktadır. Umman’da Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) vizeye tabi olurken Ürdün’de doksan gün süre içinde tabi tutulmamaktadır. Özbekistan ve Brunei vizesiz otuz gün kalınabilecek ülkelerdir. Gürcistan’a kimlik kartıyla girilebilir.

 

 Afrika’da Vize istemeyen Ülkeler

Kenya
Kenya

 Botsvana vize istemeyen ülkeler arasında yer alıyor. Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri, Fas’ta doksan gün süreyle vizeden muaftır. Güney Afrika Cumhuriyeti seyahatlerinde vizeye tabi olup otuz güne kadar ikamet süreli müteaddit giriş vizelerini sınır kapılarında alabilirler. Kenya’da bu pasaporta sahip Türk vatandaşları Kenya’ya varışlarından önce bu sayfadaki “Services” bölümüne girerek elektronik vize almaları gerekmektedir.

 

 Diğer Afrika Ülkeleri

Seyşeller
Seyşeller

 Mauritius’e yolculuk eden Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 30 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Seyşeller’de yine bu pasaporta sahip kişiler doksan gün vizeden muaf tutulmaktadır. Svaziland’de bu pasaport sahipleri otuz gün vizeden muaftır. Tunus’ta bu pasaporta sahip kişiler doksan gün vizeden muaf tutulmaktadır.

 

 Amerika Kıtası’nda Vize İstemeyen Ülkeler

Mount-Fitzroy-Arjantin
Mount-Fitzroy-Arjantin

 Arjantin‘e Umuma Mahsus Pasaport’a (Bordo pasaport) sahip kişiler doksan güne kadar ikamet edebilmektedir. Bahamalar’da Bu pasaporta sahip kişiler vizeden muaf tutulmaktadır. Barbados, Belize, Bolivya, Brezilya, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Honduras, Jamaika ( Diplomatik, Hizmet, Yeşil Pasaport (Hususi pasaport) ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) ), Kosta Rika, Kolombiya, Uruguay, Venezuela’da Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

 

 Diğer Amerika Ülkeleri

Dominik-Cumhuriyeti
Dominik-Cumhuriyeti

 Dominik Cumhuriyeti’ne giden Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahibi vatandaşlar vizelerini ülkeye varışta havaalanında alabilmektedirler. Turistlik gezi olarak Meksika’ya seyahat edecek vatandaşlar, havayoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini harçsız olarak alabilmektedirler. Nikaragua’da Bordo pasaporta sahip kişiler vizeden muaftır. Panama’da Diplomatik, Hizmet ve Yeşil Pasaport (Hususi pasaport)ve Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 6 aylık bir süre için vizeden muaf bulunmaktadırlar.

 

 Büyüleyici Peru

Machu-Picchu-Peru
Machu-Picchu-Peru

 Son olarak tarihi, doğası, renkli dağları ile birçok insanın ilgisini çeken ülkeye Umuma Mahsus Pasaport (Bordo pasaport) sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Peru’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

 Vizesiz Nasıl Seyahat Edilir

 Vizesiz bir ülkeye seyahat etmek için öncelikle pasaporta ihtiyaç olması gerekmektedir. Ardından vize isteyen bir ülke seçildikten sonra ulaşım aracı seçilmektedir. Gidilecek ülke sınır komşusu ise kara ve demir yolu da seçilebilmektedir. Seçilen ülke arasında vize isteyen ülkeler bulunuyor ise hava yolu seçilmesi gerekmektedir. İstenilen belgeler hazır olduktan sonra kalınacak yer ayarlanır, gümrükte memurlar nereye gidileceğini, otel ayarlanıp ayarlanmadığını sormaktadırlar.

Gelecek gezi rehberi yazılarımız için bizi takipte kalın. Okuduğunuz için teşekkürler.

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top