Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller-Milli-Parkı
Yedigöller-Milli-Parkı

 Batı Karadeniz bölgemizde bulunan, doğal güzellikleri ve yeşilin her tonunu barındıran ve bunları irili ufaklı yedi göl ile taçlandıran milli parkımızdır. İçerisinde çeşitli ağaçların oluşturduğu ormanı, yüzün üzerinde çeşidiyle kuşları ve yaban hayatıyla Türkiye‘nin nadir güzelliklerindendir.

 Yedigöller Hakkında Bilgi

 1965 yılında milli park olarak ilan edilen Yedigöller milli parkı yaklaşık 1700 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. 1500 metrelik havzada kayan kütlelerin oluşturduğu 7 adet göl bulunmaktadır. Bu göller arasında yer altı ve yer üstü akışlarıyla birbirlerine bağlıdır.

 Ayrıca Köyiçi mevkii denilen yerde yeni Bizans dönemine ait kalıntılar bulunmaktadır. Bu da bölgenin eski zamanlardan beri yerleşim yeri olarak tercih edildiğinin göstergesidir.

 Ülkemizde kurulan ilk alabalık damızlık yetiştiriciliği milli park içerisinde bulunan Büyük Gölde gerçekleştirilmiş ve halen devam etmektedir.

 Milli park bir çok bilimsel araştırma için kaynak niteliğindedir. Türkiye‘nin en güzel karışık ormanına sahip olan Yedigöller aynı zamanda anıt ağaca da ev sahipliği yapmaktadır.

 Bolu Yedigöller Gezilecek Yerler

Yedigöller-Manzara
Yedigöller-Manzara

 Büyük Göl: Adında anlaşılacağı gibi göller sisteminin en büyük gölüdür. En derin yeri 15 metredir. Bu gölde spor amaçlı balıkçılık yapılmaktadır. Barındırdığı balık türler mercan, gökkuşağı, kadife ve Abant alasıdır.

 Serin Göl: Bir heyelan gölüdür ve Büyük gölün Kuzeyinde yer alır.

 Derin göl: Büyükgöl ile bağlantılı olan bu gölün etrafında yürüyüş parkurları yer almaktadır. Bu gölde de balık avcılığı yapılmaktadır.

 İnce Göl: Uzun ve ince yapısından bu ismi alan gölün üzerinden köprü ile karşı tarafa geçebilirsiniz.

 Sazlı Göl: İnce gölün hemen bitiminde yer alan göl tamamen sazlıklar ile kaplıdır.

 Nazlı Göl: Dibinden sızdırdığı bol miktardaki sular gölün kuzeybatı ucunda yüzeye çıkarak bir şelale oluşturur. Bu sebeple adına Şelale Gölü adı da verilmektedir.

 Kuru Göl: Nazlı gölüden beslenen göl sadece Nazlıgölün sularının fazla olduğu aylarda görülmektedir.

 Kapankaya Tepesi: Bir seyir terası bulunan Kapankaya’ya çıkıp eşsiz panoramik manzarayı izlemeden önce yol üzerindeki anıt için levhasından sapabilirsiniz. Ayrıca bu levhanın yanında pisagor ağacını da bulabilirsiniz. Bu patika sizi anıt ağaca ulaştıracaktır. Oraya gitmişken geyik üretim tesisini, gülen kayalar, şelaleler ve dilek çeşmesini ziyaret edebilirsiniz.

 Yedigöller Nerede

 Batı Karadeniz bölgemizde yer alan Bolu şehrimizin 42 km kuzeyinde yer alan milli parka İstanbul– Ankara karatolu üzerinden ulaşım sağlanabilmektedir. Kış mevsimlerinde Bolu Yedigöller hattı karla kaplı olduğu için ulaşımı daha elverişli olan Yeniçağ- Menemen- Yazıcık üzerinden milli parka ulaşabilirsiniz.

 Yedigöller Kahvaltı

 Milli parka giderken yanınızda kahvaltı etmek için bir şeyler götürmek istemezseniz parkın içinde bulunan Habitat Restaurant’ta serpme kahvaltınızı yiyebilirsiniz. Ancak kahvaltı saatleri 12:00′ a kadar ve sonrasında kesinlikle sipariş alınmamakta. Fiyat olarak da ortalama bir yer.

 Yedigöller Konaklama

 Tatilinizi biraz uzun tutacaksanız konaklama tipinize hızlıca karar vermeniz gerekir. Çünkü eğer kamp yapmayı planlamıyorsanız parkın çevresinde az sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır. Milli parkta konaklama seçenekleriniz; kamp, bungalov, pansiyon ve oteller olacaktır.

 Yedigöller Otel

 Gidiş tarihinden 2 ay öncesinde rezervasyonunuzu yaptırmanız durumunda rahatlıkla yer bulabilirsiniz.

 Kartepe Butique Hotel: Milli parka yakın konumuyla sizi cezbedebilir. Harika kahvaltısı 259 TL’den başlayan fiyatlarına dahil. Otel üç yıldıza sahiptir.

 Villa Neva Hotel: Bölgenin diğer bir üç yıldızlı oteli olan Villa Neva Hotel fiyatları 700 TL’den başlamaktadır.

 Bolu Hotel: Bolu merkezde yer alan otelin fiyatları 125 TL’den başlamaktadır.

 Yedigöller Bungalov

Yedigöller-Doğa
Yedigöller-Doğa

 Milli parkın içerinde bulunan bungalov evleri eşyanızı yanınızda getirmeniz gerektiği için biraz zahmetli olsa da, kesinlikle yaşanması gereken bir deneyimdir. Parkın tam olarak içerisinde yer alması keyfini arttırıyor. Gecelik konaklaması 400 TL olmasına rağmen grupça kalınabileceği için uygun sayılır. Rezervasyon ve gerekli bilgileri Habitat Mesire Evleri sitesinden edinebilirsiniz.

 Yedigöller Kamp

 Milli park alanı içerisinde bulunan yedi gölün kıyısında da kamp için belirlenmiş alanlar mevcuttur. Size en uygun sakinlik derecesini seçerek o gölün yanında çadırınızı kurabilirsiniz.

 Çoğunluğun tercih ettiği yer Büyük göldür. Ancak arazisi engebelidir. Çadır için en uygun yeri bulabilmeniz için biraz dolaşmanız gerekebilir.

 Serin göl düz arazi yapısı sayesinde kamp için daha uygun bir alan olsa da manzara açısından daha zengin yerler bulabilirsiniz.

 Eğer balıkçılık da yapmak isterseniz Derin göl‘ün kıyılarını kamp alanı olarak seçebilirsiniz.

 Nazlı göl milli parkta kampa en uygun alanlara sahiptir. Daha sakindir ve manzarası muhteşemdir. Ayrıca ormanın içinde olmanız da olumsuz hava olaylarından sizi koruyacaktır.

 Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl ise kamptan daha çok doğa yürüyüşleri için uygundur.

 Milli parkta kamp ücretleri çadır başına göre hesaplanmaktadır. Çadır başı tam ücreti 25 TL iken öğrenci ücreti 14,5 TL’dir. Biletinizi kapıda alabildiğiniz gibi bazen çadırınızın başına gelen görevlilerden de alabilirsiniz. Biletinizi saklamalısınız çünkü görevliler görmek isteyebilirler.

 Kamp alanları çevresinde bolca çeşme bulunduğu için su ihtiyacınızı buralardan karşılayabilirsiniz. Ayrıca tuvaletlerde kamp alanlarına çok yakın konumdadırlar. Ne yazık ki elektrik için panoları bulunmamaktadır.

 Yedigöller Turu

 Doğa severlerin gözde mekanlarından olan milli park aynı zamanda Abant gibi diğer doğal alanlara da yakın olmasından dolayı bir çok tur düzenlenmektedir.

 Büyük şehirlere de yakın olmasından dolayı isterseniz günübirlik isterseniz de konaklamalı turları rahatlıkla bulabilirsiniz.

 Ulaşım

 Bolu’dan milli parka toplu taşıma aracı bulunmamaktadır. Taksilerle gidebilirsiniz ancak oldukça masraflı olabilir. Eğer konaklamayı düşünüyorsanız araç kiralayabilirsiniz. Günübirlik gelmek istiyorsanız, merkezde birçok tur düzenleyen şirket bulunmaktadır.

Her gün yayınladığımız diğer gezi rehberi ve seyahat içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için Teşekkürler.

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Diğer Yazılarımız

Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi

Kasım 23, 2019
Yedigöller Milli Parkı Gezi Rehberi Yedigöller Milli Parkı ).push({});
Scroll to Top